Góry Świętokrzyskie - Agroturystyka - Chmielnik - Śladków Mały - Borowiec - Wakacje - Kieleckie
www.wakacje.agro.pl/borowiec
+obiekt Mapa Atrakcje Nasza oferta Strona glowna


randOferty(100,4,2); foreach($ofertylos as $oferta){ $str.="

$oferta[miasto]
Ilość miejsc: $oferta[nocleg]
Cena od $oferta[cena_min] zł
więcej >>

"; } echo $str; ?>


Odwiedź Naszą Gminę ...

Na powierzchni 143 km2 jaką zajmuje Gmina Chmielnik zamieszkuje 11850 ludności. Pierwsze wzmianki o Chmielniku sięgają XIII wieku i dotyczą przegranej bitwy przez polskie rycerstwo z Tatarami. Bitwa ta odbyła się w 1241 roku.

Miasto Chmielnik otrzymało przywilej lokacyjny od króla Polski Zygmunta Augusta 9 marca 1551 roku. Do najcenniejszych zabytków w gminie należy pomnik strażaka usytuowany w Chmielniku, kościółek św. Trójcy w Chmielniku, Kościół Parafialny, synagoga z XVII wieku, a w Piotrkowicach Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej z klasztornym zespołem pobernardyńskim i klasycystyczny zespół pałacowy - Tarnoskała. Miasto Chmielnik wraz z 25 sołectwami tworzy gminę Chmielnik.

Ziemia Świętokrzyska to piękno, natura i spokój. Są to idealne miejsca do odpoczynku i oderwania się od codzienności z dużą ilością różnych atrakcji turystycznych.

Bodzentyn - ruiny zamku
Gotycki, murowany zamek wzniesiony przed 1380r. przez biskupa krakowskiego Floriana z Mokrska. Ówczesna lokalna rezydencja biskupów krakowskich.

Bodzentyn - wiejska zagroda
Drewniana zagroda Czernikiewiczów, obecnie Punkt Etnograficzny Muzeum Wsi Kieleckiej z 1809r.

Tarczek - Kościół z XIII w.
Romański kościół zbudowany w I połowie XIII w., a w nim zabytkowy dwustronny tryptyk. Obok kościoła drewniana XIX-wieczna dzwonnica oraz pomniki przyrody: trzy 300-letnie lipy oraz 200-letnia topola.

Święta Katarzyna
W 1417 r. biskup krakowski Jan założył zespół klasztorny, pierwotnie należący do Bernardynów, a od 1817r. do Bernardynek. Klasztor udostępniony jest dla turystów.

Święty Krzyż - Klasztor na Łyścu
Święty Krzyż (Łysa Góra) jest drugim co do wielkości (595 m n.p.m.) masywem Gór Świętokrzyskich. Klasztor benedyktyński, w którym przechowywane jest Drzewo Krzyża św.


Tokarnia - Muzeum Wsi Kieleckiej
Park etnograficzny w Tokarni należy do Muzeum Wsi Kieleckiej. Można tu zwiedzać jeden z największych skansenów w Polsce, z obiektami wiejskiej architektury drewnianej Kielecczyzny, przybliżający świat osiemnastowiecznej wsi i miasteczek regionu świętokrzyskiego.

Samsonów - ruiny dawnej huty
Pierwszy wielki piec na ziemiach polskich powstał w latach 1610-1613 w Bobrzy, a drugi w 1641 r. w Samsonowie. W l. 1818-1822 zbudowano staraniem St. Staszica nowoczesny zakład wielkopiecowy, którego ruiny oglądamy obecnie.

Dąb "Bartek"
Na terenie Nadleśnictwa Zagnańsk przy drodze z Zagnańska do Samsonowa znajduje się legendarny dąb "Bartek". Wiek jego szacowany jest na około 700 lat.

Chęciny - ruiny Zamku
Zamek w Chęcinach wzniesiono na grzbiecie skalistego wzgórza (367 m. npm.), na przełomie XIII i XIV wieku. Pierwsze wzmianki na jego temat sięgają 1306 roku. Twierdza była jednym z miejsc koncentracji wojsk polskich udających się na wojnę z Krzyżakami.

Jaskinia "Raj"
Jaskinia z bogatą szatą naciekową (stalaktyty, stalagmity, kolumny naciekowe, draperie, misy i będące rzadkością w świecie pizoidy). Wiele znalezisk: szczątki kostne m.in. mamuta, nosorożca włochatego, a także narzędzia wykonane z kamienia i kości przez człowieka neandertalskiego (50-40 tyś lat temu).

i wiele innych ...
Agroturystyczne Stowarzyszenie
Hodowców Ryb "Borowiec"
z siedzibą w Śladkowie Małym
26-020 Chmielnik, Śladków Mały 98
Copyright by www.wakacje.agro.pl
2000 - 2004