Agroturystyka - noclegi, pokoje

    Szukaj ofert | +Ofertę | Linki |   Cennik | Logowanie Kontakt Ulubione 
Agroturystyka » Forum agroturystyczne Agro Katalog WWW Stowarzyszenia agroturystyczne Kategoryzacja kwater
Agronewsy Tablica ogłoszeń » Oferuję - szukam noclegu Grunty i nieruchomości Wieś i sztuka Praca - praktyki
AGROTURYSTYKA
PORADNIK KWATERODAWCY

Strona w przygotowaniu
  Jak zacząć ...
 
EKOTURYSTYKA


ECEAT
Poland

oferuje Państwu to co na polskiej wsi unikalne i ...
Urlop u ekorolnioków to lekarstwo na stres i zmęczenie.  więcej...
 

RÓŻNOŚCI

» Wędkarstwo
  Wędkarstwo bałtyckie

USŁUGI

Strony w przygotowaniu
  Konta e-mail
  Reklama
 

 
Najskuteczniejsza
reklama obiektów agroturystycznych

SERWIS
WWW.WAKACJE.AGRO.PL

Nasze adresy:
www.ekowakacje.pl
www.agrowakacje.pl
www.lato.turystyka.pl

   
Szukaj w newsach:

Usługi agroturystyczne - działaność gospodarcza czy też nie ?
Wysłano: 2002-11-01


Niejednokrotnie osoby zajmujące się agroturystyką lub chcące rozpocząć tego typu usługi mają wątpliwości czy konieczne do tego celu jest założenie działalności gospodarczej.

Prowadzenie usług agroturystycznych zgodnie z art.3 ustawy z 19 listopada 1999r. - Prawo Działaności Gospodarczej (Dz.U. nr101, poz.1178 ze zm.) jest wyłączone z przepisów tej ustawy. Dotyczy to wynajmowanych przez rolników pokoi i miejsc na ustawienie namiotów, sprzedaży posiłków domowych i świadczenia w gospodarstwach rolnych innych usług związanych z pobytem turystów. Jednocześnie nie ma obowiązku uzyskania wpisu do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sadowym lub ewidencji działalności gospodarczej.

Liczba wynajmowanych pokoi z punktu widzenia prawa działalności gospodarczej dla zastosowania wyłączenia nie ma znaczenia, istotne jest to jednak z punktu widzenia przepisów podatkowych.

Wyłączenie w stosunku do sprzedaży posiłków oraz świadczenia innych usług (wypożyczenie konia, rowerów, łódki) dotyczy jednak wyłącznie usług świadczonych turystom wypoczywającym w tym gospodarstwie. Tak więc prowadzenie usług świadczonych powszechnie (osobom nie nocującym w gospodarstwie) zgodnie z art.3 prawa działalności gospodarczej podlega obowiązkowi rejestracji działalności gospodarczej.

Osoby prowadzące usługi agroturystyczne wynajmujące do pięciu pokoi i nie prowadzące działalności jednak powinny:

  • zgłoszenie w urzędzie skarbowym działalności do opodatkowania VAT lub wybrać zwolnienie z tego podatku (urząd skarbowy musi być poinformowany mimo że obroty nie przekraczają 10 tys.euro co zwalnia z płacenia podatku), zgodnie jednak z ustawą o VAT podatnicy zwolnieni z podatku zobowiązani są do ewidencjonowania sprzedaży na dany dzień - nie później niż przed dokonaniem sprzedaży następnego dnia,

  • zgłoszenie w urzędzie gminy obiektu w celu wpisania go do ewidencji obiektów turystycznych zgodnie z ustawą o usługach turystycznych (Dz.U. z 2001r. nr55, poz.578),

  • istnieje obowiązek meldunkowy cudzoziemców oraz krajowych turystów przebywających powyżej jednego miesiąca - meldunki dokonuje się w książkach meldunkowych - powinny być dostępne w urzędach gmin,

  • osoby nie posiadające gospodarstwa rolnego i zajmujące się usługami agroturystycznymi (dotyczy również mieszkańców wsi nie będących rolnikami) zobowiązane są do rejestracji działalności gospodarczej niezależnie od ilości wynajmowanych pokoi, a co się z tym wiąże do płacenia podatku dochodowego.


  • Agro


wróć do poprzedniej | przygotuj do wydruku przygotuj do wydruku | poleć znajomym poleć znajomym

komentarze: [ dodaj ]

O nas | Reklama | Napisz lub zadzwoń  
Jastrzębia Góra  Wakacje nad morzem  Agrowakacje  hotele Poznań  ECEAT  agroturystyka  Kaszuby 
  tel. (58) 7745754 


Wszelkie prawa zastrzeżone
2000 - 2018