Agroturystyka - noclegi, pokoje

    Szukaj ofert | +Ofertę | Linki |   Cennik | Logowanie Kontakt Ulubione 
Agroturystyka » Forum agroturystyczne Agro Katalog WWW Stowarzyszenia agroturystyczne Kategoryzacja kwater
Agronewsy Tablica ogłoszeń » Oferuję - szukam noclegu Grunty i nieruchomości Wieś i sztuka Praca - praktyki
AGROTURYSTYKA
PORADNIK KWATERODAWCY

Strona w przygotowaniu
  Jak zacząć ...
 
EKOTURYSTYKA


ECEAT
Poland

oferuje Państwu to co na polskiej wsi unikalne i ...
Urlop u ekorolnioków to lekarstwo na stres i zmęczenie.  więcej...
 

RÓŻNOŚCI

» Wędkarstwo
  Wędkarstwo bałtyckie

USŁUGI

Strony w przygotowaniu
  Konta e-mail
  Reklama
 

 
Najskuteczniejsza
reklama obiektów agroturystycznych

SERWIS
WWW.WAKACJE.AGRO.PL

Nasze adresy:
www.ekowakacje.pl
www.agrowakacje.pl
www.lato.turystyka.pl

   
Szukaj w newsach:

Agroturystyka - szansą rozwoju gospodarstwa i wsi w Wielkopolsce Wschodniej
Wysłano: 2002-04-12


Agroturystyka w ostatnim czasie jest pojęciem niezwykle popularnym. Dzieje się tak dlatego, że jest najbardziej realną formą działalności pozarolniczej jaką realizować można dziś na wsi.

Agroturystyka może stać się szansą rozwoju zwłaszcza dla gospodarstw o małym obszarze, charakteryzujących się tzw. przeludnieniem agrarnym, nie produkujących na rynek lub sprzedających sporadycznie uzyskiwane nadwyżki. Popyt na nią kreowany jest z zewnątrz, głównie przez bogatszych mieszkańców dużych miast.

Rozwój agroturystyki prowadzi do rozwoju działalności komplementarnych lub uzupełniających tę formę. Pojawienie się turystów na wsi jest czynnikiem stymulującym rozwój handlu, drobnych usług, gastronomii, usług związanych z rekreacją (jazda konna, wynajem sprzętu sportowego). Na terenie Wielkopolski Wschodniej mamy już szereg dobrych a nawet bardzo dobrych przykładów funkcjonowania gospodarstw agroturystycznych. Pierwsze zaczęły powstawać w początkach lat dziewięćdziesiątych. Obecnie świadczą usługi dwadzieścia cztery gospodarstwa. W przygotowaniu jest kolejnych dziesięć, które czynią modernizacje i adaptacje pod usługi agroturystyczne. Decyzja o podjęciu działalności agroturystycznej nie jest łatwa. Wymaga przede wszystkim przełamania podstawowej bariery jaką jest otwarcie domu, rodziny na innych. Jeśli to nie stanowi przeszkody pozostałe wymogi są do spełnienia. Pierwszą czynnością jest zrobienie analizy zasobów własnych, ustalenie celów i kroków jakie należy podjąć.

W wielu gospodarstwach wiejskich istnieją "uśpione" zasoby, które mogą być wykorzystane do biznesu turystycznego. Mogą to być rzadko używane pokoje, strychy, całe nie zamieszkałe budynki, części zagród. Wystarczy te zasoby uruchomić, a zaczną przynosić dochód. W niektórych przypadkach, kiedy np. dysponujemy całym, używanym od święta, umeblowanym piętrem domu, działalność turystyczną można rozpocząć od jutra, bez żadnych nakładów inwestycyjnych. Są też gospodarstwa w których niezbędne są nakłady inwestycyjne. Wielu rolników po prostu musi skorzystać z kredytów, by z powodzeniem mogło związać swoją przyszłość z agroturystyką. Istnieje taka możliwość, gdyż uruchomiona jest preferencyjna linia kredytowa z dopłatą z AR i MR.

Kredyt inwestycyjny z dopłatami z AR i MR udzielany jest rolnikom, którzy ukończyli kursy związane z prowadzeniem takiej działalności. Kredyt z dopłatami z AR i MR można przeznaczyć na :

  • adaptacje i remont budynków mieszkalnych i gospodarskich, o ile budynki te służą lub będą służyły świadczeniu usług turystycznych,
  • modernizacja budynków mieszkalnych, w tym zakładanie instalacji kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania, wody, gazu,
  • urządzenie pól namiotowych, w tym sanitariatów i doprowadzenie wody.
Kredyt nie może być przeznaczony m.in. na:
  • spłatę wcześniej zaciągniętych kredytów,
  • refundację nakładów poniesionych przed datą podpisania umowy kredytu,
  • sfinansowania kosztów dokumentacji projektowej.

Preferencyjny kredyt inwestycyjny AR i MR jest przyznawany max na 8 lat. Nie może być wyższy niż 2 mln zł i można z niego finansować nie więcej niż 80 % wartości kosztorysowej przedsięwzięcia. Możliwa jest karencja w spłacie do 2 lat, a roczne oprocentowanie wynosi ok. 7%.

Powodzenie w agroturystyce zależy od wielu czynników. Niezmiernie ważna jest jakość świadczonych usług, standard pokoi i żywienia turystów, atrakcje przyrodnicze i stworzone przez gospodarzy, miła obsługa itd. Najtrudniejsze jest pozyskanie pierwszych klientów i stworzenie im takich warunków by wyjechali w pełni usatysfakcjonowani. Wysłanie - od siebie zadowolonych turystów może sprawić, że polecą oni nasze gospodarstwo swoim znajomym, przyjaciołom. Podejmując się świadczenia usług agroturystycznych trzeba mieć świadomość, że dużo środków pochłonie promocja. Bez niej nie ma mowy o powodzeniu w agroturystyce. Mądrze prowadzona i ukierunkowana promocja jest kluczem do sukcesu. Trzeba zdać sobie również sprawę z tego że w pojedynkę niewiele można zrobić, szczególnie teraz kiedy na rynku turystycznym jest coraz więcej podmiotów. Gospodarstwa Wielkopolski wschodniej zrzeszone są w stowarzyszeniu. Stowarzyszenie Gospodarstw Agroturystycznych Wschodniej Wielkopolski prowadzi stałą współpracę z O/Z WODR Kościelec, Centrum Informacji Turystycznej w Koninie, posiada własną stronę internę internetową www.wakacje.agro.pl/wielkopolskawsch, wydaje katalogi, uczestniczy w największych imprezach targowych promując wszystkie gospodarstwa swoich członków, prowadzi badania skuteczności promocji oraz doskonalenie zawodowe swoich członków poprzez liczne szkolenia i seminaria wyjazdowe.

Agroturystyka jest niewątpliwie jedną z nielicznych możliwości pozyskiwania dodatkowych źródeł dochodu rodzin rolniczych z jednoczesnym spełnianiem marzeń mieszkańców miast. Można ją z powodzeniem prowadzić w naszych, wielkopolskich gospodarstwach ale trzeba robić to z dużym oddaniem, zaangażowaniem, profesjonalnie i najlepiej w grupie. W ten sposób działają już pierwsze gospodarstwa zrzeszone w Stowarzyszeniu Gospodarstw Agroturystycznych Wschodniej Wielkopolski. Oferta jest pełna, ciekawa, urozmaicona. Każdy znajdzie coś dla siebie. Zapraszamy. Gwarantowana gościnność i życzliwość gospodarzy.

Elżbieta Dryjańska


wróć do poprzedniej | przygotuj do wydruku przygotuj do wydruku | poleć znajomym poleć znajomym

komentarze: [ dodaj ]

O nas | Reklama | Napisz lub zadzwoń  
Jastrzębia Góra  Wakacje nad morzem  Agrowakacje  hotele Poznań  ECEAT  agroturystyka  Kaszuby 
  tel. (58) 7745754 


Wszelkie prawa zastrzeżone
2000 - 2018